Loader

Blog Portrety owiec

Owca domowa jak sama nazwa wskazuje, jest  jest zwierzęciem udomowionym. Prawdopodobnie pochodzi  od owcy dzikiej z Bliskiego Wschodu i Centralnej Azji. W dzisiejszych czasach owce domowe spotykamy niemal na całym świecie. Hodowane są w siedliskach wilgotnych ale również w klimatach półpustynnych. Można je spotkać na zielonych pastwiskach a także w górach. Istnieje wiele ras owiec, które różnią się przede wszystkim wyglądem. Posiadają różnorodne barwy, od białej po czarne, ale także istnieją owce o barwie mieszanej. 

Jedną z takich odmian jest odmiana Heidschnucke. Są to owce bagienne, które trafiły do hodowców w całych Niemczech. Wiedza na temat hodowli jest przekazywana z pokolenia na pokolenie w niemieckich owczarniach (Schäferei) specjalizujących się właśnie w hodowli owiec Heidschnucke.

Kolejną odmianą owiec, są owce z Holandii Północnej, które pierwotnie były krzyżówką owcy Texel i barana fińskiego. Dziś wszystkie owce z Holandii Północnej są uważane za czystorasowe, są wielobarwne i wyglądają niesamowicie urzekająco! Holandia ma 5 różnych rodzimych ras owiec. To tam hodowla owiec odgrywa główną rolę.

Rasa Gotland natomiast została po raz pierwszy założona na szwedzkiej wyspie Gotland przez Wikingów. Ponad 100 lat temu rozpoczęła się selekcja wśród czystej rasy gotlandzkiej, by wyhodować owce o jednolitej strukturze, jednolitej szarej barwie z połyskującym odcieniem i kędzierzawym runem. Ta selekcja ostatecznie zaowocowała współczesną owcą gotlandzką.

Owce szwedzkie są mieszanką ras owiec Melerade i Gotland. Melerade to rasa owiec powstała z mieszanki owiec szwedzkich i gotlandzkich. 

Hodowla owiec po dziś dzień jest praktykowana w większości zamieszkiwanego świata a sama owca jest kluczowym zwierzęciem w historii rolnictwa i ma fundamentalne znaczenie dla wielu cywilizacji.

 

Top quality

NAJWYŻSZA JAKOŚĆ

Wszystkie skórki są specjalnie sortowane w rzeźniach wyłącznie dla naszej firmy, dlatego też mamy najlepszą jakość.
Orginal

100% ORYGINALNE

Nasze skóry są importowane bezpośrednio przez nas z ekologicznych farm z całej Europy.

Garbarnia z tradycjami

Nasza garbarnia powstała w 1978 roku i od początku jest firmą rodzinną, gdzie tradycje zawodu przekazuje się z pokolenia na pokolenie. Od 2005 roku garbarnia prowadzona jest przez syna jej założyciela i właśnie od tego czasu poza tradycyjnymi technologiami zaczęliśmy wprowadzać nowości w tej dziedzinie.
Copyright © TanneryPoland 2023. All rights reserved