Loader

Blog SIODŁO FILCOWE - Skóra owcza Relugan - idealna skóra na siodło!

Skóry owcze Relugan to idealne skóry pod siodło! 
Są znane ze swojej wysokiej jakości i wytrzymałości oraz są łatwe w pielęgnacji i można je prać w pralce! 
Oto kilka ddatkowych powodów, dla których warto je wybrać:
1. Komfort - Miękka i naturalna owcza wełna zapewnia doskonałą amortyzację, zmniejszając nacisk na plecy konia i jeźdźca.
Oddychająca natura wełny pomaga regulować temperaturę, zapobiegając przegrzaniu się konia. Wilgocioodporna wełna odprowadza pot, zapewniając suchość i komfort zarówno dla konia, jak i jeźdźca.
2. Wytrzymałość - Wysokiej jakości skóra jest odporna na rozdarcia i przetarcia, zapewniając długowieczność. Wytrzymałe szwy zapewniają dodatkową trwałość.
3. Uniwersalność - Skóry owcze Relugan są dostępne w różnych rozmiarach i kształtach, aby dopasować się do każdego konia i siodła. Szeroka gama kolorów pozwala na dopasowanie skóry do siodła i innych akcesoriów jeździeckich.
4. Dodatkowe zalety - Skóry owcze Relugan mogą łagodzić bóle pleców u koni i jeźdźców. Naturalne właściwości antybakteryjne wełny pomagają zapobiegać infekcjom.
Skóry owcze Relugan są znane ze swojej wysokiej jakości i wytrzymałości, co czyni je idealnym wyborem pod siodło,  są łatwe w pielęgnacji i można je prać w pralce.
Jeśli szukasz wysokiej jakości, wytrzymałej i komfortowej skóry owczej pod siodło, Relugan jest idealnym wyborem.

Top quality

NAJWYŻSZA JAKOŚĆ

Wszystkie skórki są specjalnie sortowane w rzeźniach wyłącznie dla naszej firmy, dlatego też mamy najlepszą jakość.
Orginal

100% ORYGINALNE

Nasze skóry są importowane bezpośrednio przez nas z ekologicznych farm z całej Europy.

Garbarnia z tradycjami

Nasza garbarnia powstała w 1978 roku i od początku jest firmą rodzinną, gdzie tradycje zawodu przekazuje się z pokolenia na pokolenie. Od 2005 roku garbarnia prowadzona jest przez syna jej założyciela i właśnie od tego czasu poza tradycyjnymi technologiami zaczęliśmy wprowadzać nowości w tej dziedzinie.
Copyright © TanneryPoland 2024. All rights reserved